Istorie Aprilie 1, 2014

Biserica “ Sfanta Cuvioasa Parascheva” din localitatea Cucuteni, Comuna Durnesti, Judetul Botosani a fost construita in anii 1992-1995 din grija epitropului Gheorghe Boca cu cheltuiala varului sau  Zaharia Crainiciuc stabilit in New York, S.U.A. Sfintirea bisericii s-a facut de catre Preasfintitul Calinic Botosaneanul in ziua de 8 octombrie 1995.

Biserica are forma de nava, prefatada cu turn,  este construita din boltari, exteriorul  executat in praf de piatra, pictata in interior si acoperita cu tabla.

Denumirea de “Cucutenii Noi “ s-a dat Parohiei pentru a se face deosebire de cealalta Parohie din localitatea Cucuteni cu hramul “ Sfantul Ierarh Nicolae”, biserica de aici datand din anul 1859.

Preoti slujitori:       -Pr.Crusitu Viorel  1998-2000

-Pr.Moise Dumitru  2001-2006